کوچینگ

کوچینگ چیست؟

همونطور که برای یادگرفتن یه ساز و یا موفق شدن توی یک ورزش، ما به یه کوچ و مربی احتیاج داریم، برای مهارت های زندگی، روابط مون ، رشد فردی هدفگذاری ، ارتقای شغلی و بیزنس مون هم به یک مربی احتیاج داریم!
کوچینگ تلفیقی از علوم مدیریت، فلسفه و روانشناسی هستش و به معنای یه مشارکت خلاقانه و فکر شده با مراجعین هستش که طی این فرآیند، مراجعین میتوانند به حداکثر توانایی ها و استعدادهای فردی و شغلی شون برسن و کوچ مثل یه آیینه عمل میکنه که مراجع میتونه خودش رو در اون ببینه! و نقاط قوت و ضعفش رو پیدا کنه تا بتونه به سمت اهدافش حرکت کنه!
یا حتی گاهی ما دقیقا نمیدونیم از زندگی چی میخوایم و کوچ به ما کمک میکنه تا خواسته هامون رو شفاف کنیم.
کوچینگ مشاوره دادن نیست، درمانگری نیست، منتورینگ نیست و فیلد کوچینگ ممکنه شباهت هایی با این تخصص ها داشته باشه ولی کاملا متفاوته!
در مشاوره : شما برای یک تصمیم مهم در زندگیتان مردد هستید و شرایط فعلی تان را برای مشاور توضیج میدهید و انها طبق برداشت خودشان از شرایط نظر شخصی شان را به شما میگویند، مثلا ازدواج بکن یا نکن یا از محل کارت اسفعفا بده یا بمون!
در تراپی: تمرکز روی گذشته مراجع هستش و – التیام دادن زخم های دوران کودکی و آسیب ها و هر موضوعی که نیاز به درمان داشته باشد.
اما پایه اصلی کوچینگ پرسشگری عمیق بدون قضاوت هستش که مراجع رو به عمق وجودش هدایت میکنه تا نقاط کور اش رو کشف کنه و تمرکز جلسات کوچینگ، روی زمان حال و آینده هستش! چون ما هر چه قدر هم در گدشته آسیب دیده باشیم در نهایت رفتارهای الان و اکنون ما تعیین کننده آینده ما هستند و اگر کسی مسائل پیچیده ایی در گذشته داشته که نیاز به درمان داره، بهتره به تراپیست مراجع کنه
کوچ به جای اینکه به ما ماهی بده، ماهی گیری رو به ما یاد میده.

جزیره ناجی

چند نکته مهم :
-کوچ ها معمولا بعد از پایان جلسات و همچنین در فاصله بین جلسه ها، وضعیت مراجعین رو پیگیری میکنند و تا آخرین روز، همراه آنها هستند.
-کوچی که در زمینه ایی تخصص داره، معمولا خودش در زندگی شخصیش اون مسیر رو رفته و به همین دلیل درک و شناخت بیشتری از مسیر فعلی و نگرانی های مراجع داره، و همچنین از نظر قوانین هم، مجاز هستش که از زندگی شخصی خودش و تجربیاتش هم با مراجعین به اشتراک بذاره، در حالیکه تراپیست ها از نظر اخلاقی همچین اجازه ایی ندارند.
-کوچ ها به هیچ عنوان کار درمان انجام نمیدهند
-کوچینگ یک تخصص و مهارت هستش که افراد براش آموزش میبینن تا بتونن تمام اصول و قواعدش رو به درستی یاد بگیرند و در جلسات کوچینگ پیاده سازی کنند.
نکته مهمتر اینکه :
کوچ ها هم ، خودشون کوچ دارن!
یک کوچ حرفه ایی، خودش به صورت منظم توسط یک کوچ دیگه در جلسات شرکت میکنه، چون همه ما نقاط کوری داریم که خودمون متوجهشون نیستیم، و یک کوچ حرفه ایی، همیشه به دنبال پیدا کردن نقاط ضعف و بهبود شرایطش هست. و میدونه که رشد و توسعه فردی هیچ انتهایی نداره.

شرایط کوچینگ

پری معمولا برای مراجعین جدید، ۲۰ الی ۳۰ دقیقه جلسه صفر (معارفه) برگزار میکند.
به این معنی که شما به عنوان مراجع در جلسه صفر ، با کوچ صحبت میکنید و مسئله‌تون رو دقیق‌تر براشون میگید و ایشون هم توضیحاتی درباره روند جلسات و شرایط و جزئیاتش میدن.
و بعدش هم هر دو طرف تصمیم میگیرند که آیا میتونن باهم دیگه ادامه بدهند یا نه!
چون برای پری خیلی مهم است که رشد و بهبود از جمله اولویت های زندگی مراجع باشد و همه افرادی که جلسه صفر را رزرو میکنند ، لزوما از مراجعین ثابت نخواهند شد، چون پری باور دارد که « روند رشد مراجعین اش مثل رزومه و اثر انگشت او هستند »
و همچنین در جلسه معارفه ، پری مطمئن میشه که دغدغه شما، مرتبط با حیطه تخصص خودش هست یا نه ، و اگر لازم باشه شما رو به فرد دیگه ایی ارجاع میده.

برای هماهنگی و رزرو جلسه صفر با پری ،
همین الان از طریق گزینه زیر میتونی اقدام کنی ، و اگر تایم خالی نبود ، میتونی از تیم پشتیبانی کمک بگیری .

کوچینگ خصوصی

    ایرانخارج از ایران