عزت نفس چیه؟

عزت نفس

خب همین اول کار باید بگم که عزت نفس با اعتماد به نفس کاملاً فرق دارد و 2 تا مفهوم جدا از هم دیگه هستند . اعتماد به نفس یا همون Self Confidence یعنی: توانایی انجام کارها، یعنی اینکه بدونیم که می‌تونیم.

مثلا من هیچی والیبال بلد نیستم، ده پونزده جلسه میرم کلاس والیبال و والیبال یاد میگیرم و حالا من این اعتماد به نفس رو دارم که بسکتبال رو هم میتونم یاد بگیرم یا مثلاً من زبان انگلیسی بلدم و به زبان انگلیسی مسلطم و اینو میدونم که اگر بخوام زبان فرانسه را هم میتونم یاد بگیرم.

در واقع اعتماد به نفس یک مجموعه ایه از من می توانم ها، I Can ها، اما عزت نفس یا همون حرمت نفس مجموعه‌ایه از من هستم ها، عزت نفس یا همون  Self Esteemیعنی اینکه در کل خودمون رو چطور می بینیم، عزت نفس یعنی هر آنچه که من هستم، اینکه چقدر خودمون رو دوست داریم، چقدر برای خودمون احترام قائلیم، یعنی من خواستنی و دوست داشتنی هستم، ممکنه در زندگی اشتباهی بکنم، ممکنه کار بدی بکنم، اما در کل من خوبم، من قابل احترامم، من خودم رو ارزشمند میدونم و همینطور همه ی دنیای اطرافم و آدم های اطرافم رو ارزشمند میدونم، من لایق خوشبختیم و دیگران رو هم به همان اندازه لایق خوشبختی میدونم.

عزت نفس داشتن یعنی؛ بی قید و شرط دوست داشتن خودمون. یعنی اینکه از هیچ چیزی که مربوط به ماست خجالت نکشیم، مثل چهره مون، کارمون، هیکلمون، پدر مادرمون، محل زندگیمون، صدامون، وقتی عزت نفس داریم یعنی من به عنوان یک انسان، حقوقی دارم و دیگران موظفند اون حقوق رو رعایت کنند، من هم میبایست حقوق انسانی دیگران رو رعایت کنم.

عزت نفس یجورایی حریم ما را هم مشخص می‌کنه، همانطور که ما حق نداریم به پوست یه نفر دیگه سوزن بزنیم و یا اذیتش کنیم، عزت نفس هم یه جورایی همون پوست روانی ماست، اینکه همانطور که نباید از کسی سوال شخصی بپرسیم، توهین کنیم، تحقیر کنیم، مسخره کنیم، باید یاد بگیریم که از خودمون هم در مقابل این مسائل دفاع کنیم، برای خودمون ارزش قائل باشیم و از خودمون محافظت کنیم و حقوقمون رو به اون آدم ها یادآوری کنیم.

براندن میگه مفهوم عزت نفس داشتن یعنی  اینکه من خوبم، دیگران هم خوبن، برای همین هیچ احتیاجی نیستش که خودمون رو با دیگران مقایسه کنیم. من نه از دیگران برترم و نه بدترم، نه بالاترم، نه پایین ترم همگی به عنوان یک انسان برابر هستیم.

عزت نفس هیچ ربطی به پوزیشن کاری ما، وضعیت تحصیلی ما، محل زندگی ما، میزان ثروت ما، به هیچ کدام از اینا هیچ ربطی نداره، حتی به این ربط نداره که تو چه کشوری زندگی می‌کنیم، چون همه ما به عنوان انسان، با همدیگه برابر هستیم و ارزشمندیم.

اگر با یه  انتقاد ساده خیلی بهم میریزی، اگر خودتو زیاد با دیگران  مقایسه میکنی، اگر گاهی توی ذهنت خودتو لایق خوشبختی نمیدونی… باید روی عزت نفست کار کنی!

هممون کم و بیش در کودکی تجربیاتی داشتیم که موجب شده عزت نفسمون خدشه دار بشه!

اگر مورد تحقیر و تمسخر قرار گرفتیم، اگر تنبیه بدنی شدیم، اگر توی مدرسه یا خانواده سرکوفت خوردیم که کافی نیستیم،اگر بهمون احترام نذاشتن…. اینها همه موجب میشن الان در بزرگسالی عزت نفسِ خوبی نداشته باشیم.

توی این ویدیوها تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس رو خیلی مختصر توضیح دادم، و توی اپیزود ۴ پادکست ناجی به طور مفصل به چگونگی شکل گیری عزت نفس، ریشه های اون و علل ضعیف شدنش پرداختم!

تا الان از اپیزود عزت نفس خیلی استقبال شده و اگر هنوز گوش نکردی، پیشنهاد میکنم حتما بشنوی، چون آشنایی با مفاهیم عزت نفس، میتونه زندگیت رو تغییر بده!

کتابی که منبع این مقاله ست، اسمش هست: عزت نفس اثر ناتانیل براندن به ترجمه آقای مهدی قراچه داغی.

اسم انگلیسی این کتابThe Six Pillars of Self Esteem  هستش ، که یعنی شش ستون عزت نفس.

ولی خوب این کتاب موقع ترجمه با اسم عزت نفس منتشر شده و اینکه بهت پیشنهاد می کنم که هر موقع وقت کردی حتما این کتاب رو تهیه کنی و بخونی.

توی کتاب در واقع شیش تا راهکار معرفی کرده که ما از طریق اونا می‌توانیم عزت نفسمون رو بالا ببریم این راهکارها عبارتند از:

  • زندگی آگاهانه
  • خودپذیری ( یعنی پذیرفتن خودمون بدون هیچ قید و شرطی)
  • مسئولیت پذیری
  • ابراز وجود
  • زندگی هدفمند
  • انسجام

و توی جلسات خصوصی و گروهی کوچینگ و کارگاه ها هم دقیقا روی این موضوعات کار میکنیم که در قسمت آموزش در سایت میتونی بیشتر درباره اش بدونی!

عکس عزت نفس

عزت نفس شرطی چیه : اگر به واسطه چیزایی که داری و یا موقعیت اجتماعیت، احساس میکنی از بقیه بهتر و بالاتری، این یعنی اینکه تو عزت نفس شرطی داری، و عملا از نشونه های فقدان عزت نفس هستش!

اگه مدام خودتو با بقیه مقایسه میکنی ! اگه فقط موقعی که پول داشته باشی و یا خوشتیپ باشی واسه خودت ارزش قائلی، اگه توی ذهنت بقیه رو کوچیکتر و پایین تر میبینی!!

تو به واسطه مدرکت ، محل زندگیت، زیباییت، اصل و نسب خانوادگیت یا وضع مالی ات ، از بقیه بهتر و بالاتر نیستی

متاسفانه توی فرهنگ ما، احترام و ارزشمندی، گره خورده به این موارد و شرطی شده!

اما همینجا از من بشنو که  ( تو ارزشمندی، لایق احترامی، لایق خوشبختی و آرامشی، هرجور که هستی زیبایی، با هر لهجه ایی که حرف میزنی قطعا زیباست، کسی از تو بهتر نیست ، تو هم از کسی بهتر نیستی)

آیا کسی اینارو توی کودکی بهت گفته ؟

همش میگن چرا اینقدر عزت نفس مردمان خاورمیانه پایینه ؟!

دلیلش واضحه، چون از بچگی کسی بهمون یاد نداده که :

– تو دوست داشتنی هستی!

– تو ارزشمندی، قابل احترامی!

– از کسی بهتر نیستی و کسی هم از تو بهتر نیست!

– تو زیبایی، تو باهوشی! تو کافی هستی!

و این بچه وقتی بزرگ میشه دیگه خودشو با کسی مقایسه نمیکنه، همش به فکر بهتر بودن از بقیه نیست!

از چهره اش و هیکلش بدش نمیاد… میتونه ازدواج موفقی داشته باشه، شانس اینکه در آینده موقعیت شغلی خوبی نصیببش بشه بیشتره، چون میدونه لیاقتش رو داره

اپیزود عزت نفس تا الان پرشنونده ترین اپیزود پادکست ناجی بوده!

برای اینکه بیشتر درباره عزت نفس بدونی حتما اپیزود 4 پادکست ناجی رو گوش کن!

حسادت:

حتی موضوع حسادت هم به عزت نفس پایین برمیگرده

بعضیا هستن که در اکثر مواقع ، همش به این موضوع فکر میکنن که، بقیه دارن بهشون حسادت میکنن! و معمولا این حس از اونجایی ناشی میشه که اون شخص با خودش فکر کنه از بقیه بهتره، یعنی مثلا چون ظاهرش خوبه، وضع مالیش خوبه، اصالت خانوادگی داره، توی فلان شهر زندگی میکنه و یا بنز سوار میشه، و یا حتی تحصیلات بالایی داره، فکر میکنه به واسطه اینا، از بقیه بالاتر و برتر هستش، و بقیه همیشه دارن بهش حسات میکنن و یا علیه اون، باهمدیگه تیم میشن!

درحالیکه همه اینها نشونه فقدان عزت نفس هستش! چون کسی که عزت نفس خوبی داشته باشه، میدونه که همه باهم برابر و یکسانیم، و کسی از دیگری برتر و بهتر نیست! و این طرز فکر فقط موجب میشه که روابط خوبی با اطرافیانمون نداشته باشیم و بقیه رو هم حقیر تصور کنیم … داشتن تحصیلات بالا، پول زیاد، نژاد، زندگی در شهر و کشور خاص، نباید موجب بشه کسی برتری داشته باشه! هممون “به یک اندازه ارزشمندیم، و لایق احترام.

تو این ویدیو برات واضح تر توضیح دادم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *