اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

اکثر ماها تعریف درستی از اعتماد به نفس توی ذهنمون نداریم، و همین موجب میشه که مدام منتظر باشیم تا اعتماد به نفسمون بره بالا، تا بعدش کارایی که میخوایم رو شروع کنیم و واقعا به سمت اهدافمون حرکت کنیم!!
اگه اعتماد به نفسشو داشتم، توی جمع انگلیسی حرف میزدم، برای پوزیشن بالاتر اپلای میکردم، به دختری که ازش خوشم میاد پیشنهاد میدادم، توی مسابقات گویندگی شرکت میکردم، پیج پابلیک میزدم و ….
ولی تا حالا از خودت پرسیدی چرا این کارهارو شروع نمیکنی ؟!
احتمالا چون میگی اعتماد به نفسش رو ندارم!
ولی من میخوام تعریف جدید از اعتماد به نفس رو بهت معرفی کنم، توی اپیزود بیستم پادکست ناجی ، کتاب شکاف اعتماد به نفس رو برات به زبان ساده برات خلاصه کردم، و کلی نکته های مهم درباره مقابله با افکار منفی گفتم.
این مقاله و اپیزود بر اساس کتاب شکاف اعتماد به نفس نوشته راس هریس تهیه شدن و این کتاب بر مبنای رویکرد ACT نوشته شده، ممکنه قبلا اسم ACT رو شنیده باشی:
Acceptance Commitment and Therapy
یعنی درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش. ACT در واقع یک رویکرد روانشناسی مثل تئوری انتخاب هستش که توسط Steven C. Hayes به جهان ارائه شده و قبل از هر چیزی بهت اکیدا توصیه میکنم که این کتاب رو بخونی، چون این کتاب میتونه یه تغییری تو نگرشت نسبت به اعتماد به نفس ایجاد بکنه، که میتونه برای زندگیت، بیزینست و روابطت خیلی خیلی مفید باشه، چون حرفایی که آقای راس هریس تو کتاب زده خیلی از باورهای قدیمی ما رو درمورد اعتماد به نفس، به چالش میکشه و باور داره که اعتماد به نفس مثل یک بازی میمونه که ما باید قواعدش رو بلد باشیم.
راس هریس، ۵ تا علت به ما ارائه میده که چرا افراد کمبود اعتماد به نفس دارن.
1- توقعات افراطی یا همون کمال‌طلبی منفی هست.
2- قضاوت‌های سخت‌گیرانه‌ای هست که درباره خودمون میکنیم.
3- اینکه خیلی زیادی ذهنمون مشغول ترس‌هامون میشه.
4- کم تجربگی
و 5 – کمبود مهارت‌ها ست.

هدفگذاری

یه نکته خیلی مهم دیگه راجع به اعتماد به نفس اینه که اعتماد به نفس میتونه موضوعی باشه، یعنی مثلا من ، تو رانندگی اعتماد به نفس داشته باشم ولی تو یادگیری یه زبان جدید نه. یا اینکه تو ارتباط گرفتن با آدمای جدید اعتماد به نفس داشته باشم ولی تو سخنرانی کردن تو جمع بالای ۵۰، ۶۰ نفر نه. درسته که همه اینها با تمرین و به دست آوردن مهارت‌ها میتونه بهتر بشه اما نکته مهم اینکه ما چه باورهای مرکزی تو ذهنمون داریم که موجب میشن که اصلا سراغ خیلی از این کارا نریم و احساس کنیم که خواستنی و دوست داشتنی نیستیم که خب دقیقا برمیگرده به عزت نفسمون. چون درسته که اعتماد به نفس و عزت نفس با همدیگه تفاوت‌هایی دارن اما عملا بهم مرتبط هستن و طبق خیلی از نظریه‌های روانشناسی عزت نفس مثل پایه و پی ساختمون اعتماد به نفس هستش. یعنی یه نفر ممکنه اعتماد به نفس خوبی داشته باشه و به خیلی از دستاوردها تو زندگیش رسیده باشه و از دور ما یه ساختمون خوشگل ببینیم، اما اگه عزت نفس نداشته باشه پی اون ساختمون شله و مثلا اون آدم با یه انتقاده ساده توسط اطرافیانش فرو میریزه و حالش بد میشه و ممکنه تا یه هفته اعصابش خورد باشه، چون فقط یه نفر یه انتقادی بهش کرده یا حتی ممکنه خیلیامون به خاطر ترس از قضاوت شدن یا اثبات کردن خودمون به دیگران، یه کارهایی رو انجام بدیم و یه سری کارها رو انجام ندیم که خب در این صورت بهت پیشنهاد میکنم که اگه هنوز اپیزود عزت نفس رو نشنیدی، حتما گوش بدی.
و برای اینکه بیشتر درباره اعتماد به نفس بدونی حتما اپیزود 20 پادکست ناجی رو گوش کن!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *