اثر مرکب و عادتها

اثر مرکب

اصل اثر مرکب با همه کتاب ها و مقاله ها و چیزهایی که تو این سایت ها خوندی فرق داره، یه چیز کاملا متفاوت و واقع بینانس و بذار صادقانه بهت بگم که هیچ فرمول مخفی و گلوله جادویی برای موفقیت وجود نداره. تا حالا چقدر از جمله ها شنیدی؟ مثلا موفقیت در چهل روز، در 65 روز پولدار شوید، توی یک سال رکورد فروش ده میلیارد رو بزنید، توی 12 ماه یک پیانیست حرفه ای بشید، 15 کیلو لاغری در یک ماه. اگر تا الان چیزی راجع به این جمله ها خوندی یا شنیدی، همه رو فراموش کن، همه اینا در واقع یجور بازاریابی و مارکتینگه که میخوان ما رو فریب بدن و در نهایت هم کتاب، مجلات و محصولات خودشون فروش بره، در حالی که تو زندگی ما، هیچکدوم از این اتفاق ها نمیوفته و به این موفقیت ها نمیرسیم، در واقع این تبلیغات تجاری ما رو هیپنوتیزم میکنه.
ولی شاید اثر مرکب نوشته دارن هاردی از معدود روش های واقعی برای رسیدن به موفقیت باشه. اصل اثر مرکب حرف حسابش فقط یک جملس : ” قاعده بهره بردن از مزایای عظیم انتخاب های کوچک ” . حالا این جمله که گفتم یعنی چی؟ یعنی اعمال کردن یکسری جزئیات کوچک و ظریف توی هر کاری از جمله زندگیمون، میتونه در اثر گذر زمان وقتی که یه روتینی پیدا میکنه، تغییرات شگرف و حیرت آوری رو ایجاد کنه. یعنی هر چیز کوچک و جزئی که در گذر زمان ریتم پیدا بکنه، اثرات کوچک کوچکش با هم مرکب میشن و یهو در یک نقطه ای، یک تغییر بسیار شگرفی تو زندگی ما ایجاد میکنن. خود دارن هاردی میگه: من میتونم تو هر رقابتی پیروز بشم به شرطی که به من زمان کافی بدید. خب تا اینجا اثر مرکب خیلی خیلی ساده به نظر میومد و شاید خیلی از افراد گول همین سادگی رو بخورن و بعد از یه مدتی کارهایی که شروع میکنن، بذارن کنار. مثلا یه روزایی بعد از 8 روز دویدن و ورزش کردن، بیخیال رژیم و ورزش میشیم چون هیچی وزن کم نکردیم، یا مثلا بعد از 2 ماه زبان خوندن، یهو بیخیالش میشیم چون فکر میکنیم که من که نمیتونم مثل بلبل انگلیسی حرف بزنم و یا شاید حتما دور و اطرافت دیدی که خیلیا بعد از یه مدت کوتاه پیانو، گیتار زدن و یه سازی که شروع کرده بودن رو بیخیال میشن و ولش میکنن اونم فقط به خاطر اینه که نمیتونن یه آهنگی رو قشنگ بنوازن.
دقیقا اثر مرکب همینه. ” انتخاب ها و عادت های کوچک که در طول زمان، ریتم پیدا کنن”. حالا فکرشو بکن اگه از اصل اثر مرکب تو زندگیامون استفاده کنیم چقدر میتونه آینده و سرنوشتمون رو زیر و رو بکنه و یا حتی چرا راه دور بریم اگه به جای اینکه همش رژیم بگیریم و ولش کنیم، مثلا از همون دو پیش فقط تصمیم میگرفتیم که روزی نیم ساعت پیاده روی کنیم، حتما دیگه الان بعد از دو سال به وزن ایده آلمون رسیده بودیم. در حالی که شاید خیلیامون تا الان کلی وسایل ورزشی خریده باشیم و رژیم های سخت گرفته باشیم، اما بعد از دو سه هفته که هیچ نتیجه ای نگرفتیم ولش کردیم، در حالی که اگه همه این سال ها به صورت منظم و روتین یه ورزشی رو انجام میدادیم یا یه رژیم آسونی رو تو زندگیمون پیاده میکردیم تا الان همه چیز خیلی بهتر بود. یا مثلا اگه هر شب قبل از خوابیدن به جای گشت و گذار تو اینستاگرام، فقط 15 دقیقه کتاب میخوندیم، احتمالا میرسیدیم که هر ماه حداقل یک کتاب 100 صفحه ای رو بخونیم و یا اینکه کلی پادکست های مفید گوش بدیم. یا حتی تلویزیون نگاه کردن، اگر در طول روز فقط نیم ساعت یا یک ساعت کمتر تلویزیون نگاه بکنیم به جاش میتونیم مهارت های جدیدی یاد بگیریم، مثلا تقویت زبان انگلیسی که دغدغه خیلیاست. فکرشو بکن اگه تا الان فقط روزی ده تا لغت جدید یاد گرفته بودی، در نهایت بعد از 3 ماه بیشتر از 900 تا کلمه جدید بلد بودی که قطعا سطح زبانت رو خیلی بالاتر میبرد. ولی متاسفانه خیلی از ماها ذهنیت ماکروویوی داریم که تو کتاب خیلی راجع بهش صحبت کرده. یعنی دقیقا مثل یه ماکروویو که در عرض یک دقیقه غذا رو گرم میکنه، انتظار نتایج آنی داریم که خب اول از همه باید از شر این باور خلاص بشیم که هیچ چیزی یک شبه اتفاق نمیوفته. چاقی، لاغری، تناسب اندام، یادگیری ساز، اینکه مثل بلبل انگلیسی حرف بزنیم، پولدار شدن، موفق شدن. بیا همین الان به خودمون قول بدیم که این داستان یهویی و یه شبه رو کلا از ذهنمون پاک کنیم.
همچنین درباره موضوع شانس هم توی اپیزود اثر مرکب صحبت کردیم و فرمول شانس رو توضیح دادیم!
و برای اینکه بیشتر درباره اثر مرکب بدونی حتما اپیزود 12 پادکست ناجی رو گوش کن!

شما نمیتوانید زندگی خود را تغییر دهید !! مگر اینکه چیزهایی را تغییر دهید که هر روز انجام می‌دهید! این جمله از آقای جان سی مَکسْول هستش که توی کتاب اثر مرکب ازش یاد شده!
یادت باشه برای تغییر کردن و رسیدن به اهدافمون، باید اول از همه عادتها مون رو تغییر بدیم!
همین کارای کوچیک و ساده که هرروز داریم انجام میدیم، اما حواسمون بهشون نیست!
توی اپیزود تاثیر عادتها در مورد این حرف زدیم که هر تصمیمی هرچقدر هم که جزئی باشه، میتونه مسیر زندگیمون رو تغییر بده!
منابع: کتاب قدرت عادت چارلز داهیگ
و عادت های اتمی جیمز کلیر

و یه راهکار هم گفتیم که اسمش برگه امتیازدهی بود.
اول باید بدونیم قراره به چه کسی تبدیل بشیم! و یادمون باشه رفتارهای ما اگر ریتم پیدا کنن، به عادت تبدیل میشن، و عادت های ما شخصیتمون رو میسازن و در نهایت آینده ما همینجوری رقم میخوره !
ارسطو میگه : “ ما همانی هستیم که مکرر انجام میدهیم “
توی اپیزود سیزدهم پادکست ناجی یه سری راهکار گفتیم که چطور میتونیم عادت هامون رو تغییر بدیم!
توی اپیزود 13 و 12 پادکست ناجی
سر تیتر مطالب اپیزود عادت ها:
• تاثیر عادت های روزمره
• پنج استراتژی برای از بین بردن عادات بد
• پنج استراتژی برای ایجاد عادات خوب
• تاثیرات محیط اطراف و سوشال مدیا
• توهم اخبار دیدن و بررسی ورودی های ذهن
• روابط با اطرافیان و دسته بندی روابط

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *