بیش فعالی

بیش فعالی در بزرگسالان

توی این مقاله قراره به بیش فعالی و اینکه چه علائمی داره بپردازیم.

بیش فعالی و نقص توجه چیه ؟

تصور خیلی از افراد از کلمه بیش فعال ، معمولا پر بچه شیطونیه که اصلا نمیتونه سر کلاس ها بشینه ! ولی بیش فعالی یا نقص توجه یک اختلال ذهنی هستش که ممکنه لزوما فرد از نظر فیزیکی بیش فعال نباشه اما برای مدیریت زندگی روزمره با مشکلات زیادی مواجه هستش !

این کلمه بیش فعالی مخفف attention deficit hyperactivity disorder هست ، یعنی اختلال در توجه و تمرکز که در افراد بزرگسال ، نشانه های رایجی داره !

مشکلات دسته اول

مشکل در سازماندهی ، زمان بندی ، برنامه ریزی ، اولویت بندی ، تمرکز و توجه ! بزرگسالان بیش فعال خیلی نمیتونن کارهاشون رو منظم و و با برنامه ریزی انجام بدن و وقتی که باید چندین کار رو با هم انجام بدن ، سردرگم میشن . معمولا وسایل شخصی شون رو گم میکنن و یا جا می‌گذارند ، و یا قرار ملاقات هاشون رو فراموش میکنن .

همیشه لحظه آخری و دقیقه ۹۰ هستند

معمولا کارهاشون رو خیلی دیر شروع می‌کنند  ، قدم اول برای شروع کارها براشون عذاب آوره و ترجیح میدن کارهایی رو انجام بدن که براشون پاداش لحظه ای ایجاد میکنه و به مغزشون دوپامین میرسونه . ولی درعین حال عملکرد نسبتا خوبی دارند و در لحظات پایانی همه چیز رو خوب خاتمه میدن.

از این شاخه به اون شاخه میپرن

بزرگسالان بیش فعال  ، مدام رشته و شغل عوض می‌کنند چون به محض اینکه کمی در حرفه ای ماهر میشن و دیگه براشون چالشی نداره ، رهاش میکنن و به سراغ کار دیگه ای میرن و ممکنه همزمان به چند حرفه ، شغل ، هنر و سرگرمی علاقه مند باشن . این تنوع طلبی از دیدگاه اطرافیانشون بسیار عجیبه.

کارها و پروژه های ناتمام

معمولا این افراد اکثر کارهاشون رو نصفه رها می‌کنند چون تمرکز کردن و استمرار به شدت براشون سخت وطاقت فرسا هستش ! حتی توی گوشی و لپتاپ اونها معمولا ده ها فولدر ، تب و صفحات باز و پیام های نخونده وجود داره که قادر به حذف اونها نیستند!

انجام کارها صرفا به علت علاقه شدید

عموما بزرگسالان بیش فعال  ، سراغ کارهایی میرن که واقعا دلشون میخواد انجامش بدن حتی اگر اصلا مهم نباشن . پس محرک اصلی اونها برای انجام کارها ، اهمیت اونها نیست ! بلکه میزان هیجان و علاقه مندی اونها هستش!

تصمیمات هیجانی و عدم کنترل تکانه

این افراد معمولا قادر به کنترل هیجانات خودشون نیستند و کاملا احساسی و و در لحظه تصمیماتی رو می‌گیرند . و معمولا دچار نوسانات در خلق و خو نیز هستند و کاملا احساسی و در لحظه  ، افکارشون رو تبدیل به عمل می‌کنند و تصمیمات یهویی میگیرن که گاهی خودشون و دیگران رو به دردسر میندازه.

حساسیت شدید نسبت به شکست و یا رد شدن

معمولا بزرگسالان بیش فعال نسبت به پذیرفته شدن و یا رد شدن واکنش شدیدی دارند و و بعلت تنوع طلبی شدید و انجام کارهای نصفه کاره ، عموما احساس شکست و بی کفایتی دارند.

چند تا نکته:

بیش فعالی فقط برای کودکان نیست

بیش فعالی یک عیب و نقص نیست

فقط یک تفاوت و تمایز هست !!

اختلال نقص توجه و تمرکز که اصطلاحا بهش بیش فعالی گفته میشه ، بیشتر یک موضوع ذهنی هستش تا فیزیکی ! مغز افراد داری این اختلال به شیوه متفاوتی سیم پیچی شده که با اکثریت مردم تفاوت داره!

و یه نکته خیلی خیلی مهم:

علائمی که توی مقاله بهش اشاره کردیم ، فقط تعداد کمی از ویژگی های بیش فعالان هستش ، که برخی ازین نشانه ها میتونه با اضطراب ، افسردگی یا اختلالات دیگه هم مشترک باشه !

پس برای اینکه مطمئن بشی اختلال adhd داری ، حتما به تشخیص پزشک نیاز هست ! پس خیلی مهمه که از طریق یک روانپزشک ، متخصص اعصاب ، تراپیست و یا اسکن مغزی ، تشخیص بیش فعالی رو دریافت کنی .

این اختلال به درمان دارویی و رفتاری خیلی خوب جواب میده . الان حدود سه تا ۷ درصد از مردم دنیا این اختلال رو دارند و این رقم رو به افزایشه !

قبلا گفتم که من خودم یک بیش فعال هستم و در سن ۲۷ سالگی توسط پزشک تشخیص داده شد . این اختلال هنوز برای عموم مردم دنیا شناخته شده نیست ، ولی افراد زیادی هستن که ازش رنج میبرن و کسی درکشون نمیکنه و منجر به کشمکش های زیادی در روابط خانوادگی و عاطفی میشه!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *